Nevďačná vďačnosť

Autor: Marián Šimkovič | 7.10.2016 o 12:00 | Karma článku: 1,70 | Prečítané:  151x

Viete, ako rozpoznáte skutočne vďačných ľudí od tých naoko vďačných? Tí prví viac konajú a menej hovoria...

V celej spoločnosti sa hovorí o tom, že slušní ľudia sú na pokraji vyhynutia, že ich je ako šafranu. V núdzi vraj spoznáme skutočného priateľa. Koľkým z nás sa táto životná pravda už potvrdila? Koľkí z nás takto zistili, že tých skutočných mnoho nemajú? Odpoveď na tieto otázky poznáme asi všetci. Ten, kto sa už aspoň raz ocitol v zložitej životnej situácii, si veľmi dobre uvedomuje, že tých pravých priateľov býva naozaj málo.

Ak ste sa niekedy zamýšľali nad týmto problémom, pravdepodobne ste už boli na druhom brehu a pomáhali ste topiacemu von z vody. Áno, aj som si viackrát v živote povedal, že len málokto bude ochotný urobiť pre mňa to, čo som ja ochotný urobiť pre iných. Aj mne trvalo dlho, kým som nekompromisnú realitu prijal a zžil sa s ňou. Na oplátku som nikdy nič nečakal, nie som oportunista. Nezvyknem robiť niečo za niečo. S pokorou očakávam, že sa mi to dobré časom vráti aspoň prostredníctvom medziľudských vzťahov. Vzťahy sa neriadia účtovnými zákonitosťami a preto tu žiadna priama úmera vo veciach príjmu a výdaja nejestvuje. A ak sa nič nevráti v akejkoľvek forme, tak očakávame, že príjmom bude aspoň obyčajné „ďakujem” alebo „vážim si to.”

Slová, vety a chvály (tých nikdy nie je dosť)

Ľudia zvyknú byť veľmi vďační. Nikdy nešetria slovami, chválospevmi a podobnými nezmyslami. Áno, sú to skutočné nezmysly. Hlavne vtedy, keď sa časom dozviete, že za ľúbivými prejavmi vďačnosti sa skrýva pokrivený charakter a neúprimnosť. Títo ľudia budú vaše meno skloňovať o to väčšmi, čím viac ste sa im snažili pomôcť. Akoby v okamihu zabudli na to, čo ste pre nich urobili. Ak sa vám nič také zatiaľ neprihodilo, buďte si istí, že to príde. Určite potom, ako si uvedomíte, že z podaného prsta sa stala drobná nehoda a prišli ste o celú ruku. V lepšom prípade si to uvedomíte a včas zakročíte. V tom prípade však buďte pripravení na to, že si to celé vypijete. Nevďačník si nikdy neprizná, že by bol nevďačným. Špeciálnym prípadom sú ľudia, ktorí jedno hovoria a druhé konajú. Najskôr vám poďakujú, no vzápätí sa k vám správajú ako k nepriateľovi. Akonáhle by ste proti tomuto správaniu vyslovili nejaký protest, bez milosti vás dobodajú ostrými slovami. Všetko prekrútia a z vás sa budú snažiť urobiť tých, ktorí robia niečo pre druhých len preto, aby to potom mohli vyhodiť na oči.

Nedajte sa zmiasť. Takíto ľudia sú v skutočnosti nevďačníkmi, ktorí zbytočne mrhajú slovami. Ich nevďačná vďačnosť dokonalo odhaľuje ich charakter. Skutočne vďační ľudia nikdy slovami neplytvajú. Za nich hovoria skutky a ich úcta k vám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?