Striedavá starostlivosť - posledná šanca byť zodpovedným rodičom

Autor: Marián Šimkovič | 28.5.2016 o 15:48 | (upravené 16.6.2016 o 19:50) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  333x

Ako sa povie... Je zbytočné hasiť strechu, ktorá už dávno zhorela. Zliepať dokopy niečo, čo už zlepiť nemožno, je ako zaplaviť horiacu strechu, či celý dom litrami vody. 

Ako sa povie... Je zbytočné hasiť strechu, ktorá už dávno zhorela. Zliepať dokopy niečo, čo už zlepiť nemožno, je ako zaplaviť horiacu strechu, či celý dom litrami vody. Výsledkom môže byť ešte väčšia škoda, než by sa žiadalo. Možno s dobrým úmyslom, výsledok však môže byť celkom kontraproduktívny.

 DOKÁŽEME REŠPEKTOVAŤ, ŽE NA RODIČOVSTVE SA NIČ NEMENÍ?

Ak sme zlyhali ako partneri, neznamená to ihneď, že sme zlyhali aj ako rodičia. Ak sme pre záchranu partnerského vzťahu (úplnej rodiny) urobili maximum, a predsa sa to nepodarilo, pokúsme sa aspoň o to posledné, čo môžeme urobiť pre naše deti - byť zodpovednými rodičmi. Chyťme poslednú šancu za pačesy, buďme zodpovední a urobme niečo pre tých, na ktorých by nám nemalo prestať záležať nikdy. Áno, sú to naše deti, ktoré si zaslúžia, aby sme po našej partnerskej prehre boli pre ne aj naďalej tými najmilujúcejšími rodičmi a primeranou oporou. Ako hovorím ja, harmonický partnerský vzťah môže byť len dočasnou záležitosťou. Toto tvrdenie platí o to väčšmi, ak na vzťahu nepracujeme. Jeden nestačí a traja sú už priveľa. Mnohí z nás to poznajú. Naopak, skutočná rodičovská láska nepozná podmienky, a to je to, k čomu by sme sa nemali stavať ľahostajne.

STRIEDAVÁ STAROSTLIVOSŤ AKO PROBLÉM

Striedavá starostlivosť ako prekážka, nástroj rozdúchavania konfliktu a prehlbovania neporozumenia medzi bývalými partnermi? Opak je pravdou. Je to cesta k znovuobjaveniu toho dávno strateného - porozumenia. Ak bolo problémom naše spolunažívanie v domácnosti, rozchodom sa mnohé vyriešilo. Prestali sme si prekážať ako partneri, ktorí nedokážu nachádzať spoločnú reč, robiť kompromisy. Mnohé emócie opadli, máme čistejšiu myseľ. To všetko sú predpoklady pre to, aby sme konečne začali konať v záujme tých, ktorí nás, či si to pripúšťame alebo nie, stále spájajú. Veď predsa jedno nás dozaista stále spája - láska k našim deťom. Odhoďme majetníckosť a predsudky. Tieto hodnoty sa predsa s rodičovskou láskou nesnúbia. Vyzývam všetky matky či otcov, aby tomu druhému umožnili byť plnohodnotným rodičom aj po rozchode. Pripúšťam, že jestvujú okolnosti, kedy je ťažké odosobniť sa od partnerských krívd a sklamaní. Čas je však dobrým liekom na každú neprávosť. 

STRIEDAVÁ STAROSTLIVOSŤ AKO NAJVHODNEJŠIE RIEŠENIE... VŽDY? 

Berieme dostatočne na zreteľ, že dieťa má vždy dvoch rodičov? A tak to zostáva aj po rozchode. Niektorí z nás dieťaťu pozornosť druhého rodiča buď úmyselne odopierajú alebo si sami neuvedomujú, že sú rodičmi a nie sú ochotní sa na výchove podieľať. Niektorí sa s touto úlohou nezžili natoľko, že ich konanie dieťaťu skôr ubližuje. Áno, jestvujú prípady, kedy je vhodnosť striedavej starostlivosti prinajmenšom diskutabilná. Ak však odhliadneme od týchto výnimočných situácií, kedy by intenzívny kontakt dieťaťa s dotknutým rodičom mohol skôr škodiť, s pokorou uznajme právo detí na toto najprirodzenejšie riešenie.

 AK RODIČIA POTREBUJÚ TROŠKU POSTRČIŤ

Nedávno som sledoval jednu diskusnú reláciu českej spravodajskej televízie, kde sa k tejto citlivej otázke veľmi jednoznačne vyjadrila sudkyňa okresného súdu v meste Kolín. Tá sa môže popýšiť dlhoročnou praxou v oblasti rozvodov manželstiev a porozvodovej starostlivosti o maloletých. "Ak by som sa mala rozvádzať kvôli všetkým tým veciam, s ktorými manželia prichádzajú na pojednávania, už dávno by som bola rozvedená!" Ostrieľaná sudkyňa, a skutočne veľmi sympatická osôbka, poukázala na prax, ktorá je bežná pri rozvodových konaniach vo Veľkej Británii a iných krajinách. Ak sa počas procesu nevedia rodičia rozumne dohodnúť vo veci ďalšej starostlivosti o spoločné dieťa, súd môže toto konanie zastaviť a uložiť zúčastneným za povinnosť zúčastniť sa niekoľkotýždňového kurzu rodičovstva. Spomínaná sudkyňa sa nechala počuť, že by túto prax uvítala aj v rámci pojednávaní v Českej republike, čím by sa mnohé vyriešilo.

A ja hovorím minimálne za seba, že by som niečo podobné uvítal aj u nás.

Niektorí z nás skutočne ani len netušia, ako byť zodpovedným rodičom. :-)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?