Problém, ktorý prináša delený príjem

Autor: Marián Šimkovič | 15.6.2016 o 0:00 | (upravené 16.6.2016 o 19:09) Karma článku: 2,71 | Prečítané:  915x

V Tiborovom príbehu o delenom príjme a špekuláciách s odvodmi sa isto nájdu mnohí z nás. Je možné to nejako ovplyvniť?

Určite sa každý z nás (minimálne vo svojom okolí, či z počutia) stretol s prípadom, kedy sa plat zamestnancovi vyplácal na dvakrát. Priznaná hrubá mzda, z ktorej sa odvedú všetky potrebné odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne a k tomu čiastka "naruku". Môj kamarát Tibor mi vyrozprával svoj príbeh. Ten jeho v mnohom pripomína dobre známu prax niektorých zamestnávateľov na Slovensku.

DOHODNIME SA TAKTO

Už nejaký ten piatok pracujem ako zamestnanec spoločnosti, ktorá pôsobí v oblasti služieb. V rámci pracovného pohovoru v spoločnosti mi bola ponúknutá možnosť platu za odvedenú prácu vo forme deleného príjmu. Táto možnosť sa mi pozdávala už len preto, že moja čistá mzda mohla byť celkovo vyššia, než keby som privolil na bežné vyplácanie celej mzdy, z výšky ktorej by boli riadne odvedené všetky potrebné odvody.  

Zamestnávateľ tak nebol príliš zaťažený vysokými nákladmi na cenu práce, ušetril a niečo z toho bol ochotný pustiť aj mne. Ako sa povie... Aj vlk bol sýty aj ovca zostala celá.

ČLOVEK MIENI...

Počas niekoľkých odpracovaných mesiacov som si pochvaľoval. Práca ma bavila, príjem bol postačujúci. Časom sme sa s manželkou rozhodli pre druhé dieťa. To sme chceli priviesť do nového príbytku, ktorý sme mali už dávno vysnívaný. Rozhodli sme sa stavať dom. K tomu sa pridružil úver, ktorý bol nevyhnutnosťou. Manželka na materskej dovolenke, ďalšie dieťa na ceste. Počas výstavby sme bývali v nájomnom byte. Stavba rástla ako z vody, no nebol by to život, keby nepriniesol nejakú komplikáciu.

Na stavbe som sa vážne zranil a následky tohto poranenia mi znemožnili pracovať na viac ako pol roka. Ako rodina sme sa ocitli v nezávidenia hodnej situácii. Mesačný príjem domácnosti rapídne poklesol. Počas prvých mesiacov práceneschopnosti som bol schopný utiahnuť všetky mesačné výdavky, nakoľko sme mali vytvorenú finančnú rezervu. Ďalšie mesiace však boli kritické. Bolo nutné zaplatiť nájomné, zároveň splácať záväzok voči banke. Výška platby nemocenského však ani zďaleka nepokrývala mesačné výdavky rodiny.

           PLÁCA, KTORÁ SA NEVYPLÁCA

Nakoniec som si uvedomil riziko, ktoré predstavovala prvotná ponuka zamestnávateľa byť odmeňovaný systémom nepriznania určitej čiastky mzdy pred úradmi. Ak by môj zamestnávateľ riadne odvádzal odvody z celej priznanej mzdy, bol by som počas svojej práceneschopnosti v podstatne lepšej finančnej kondícii. Sociálna poisťovňa by mi totižto vyplácala vyššiu nemocenskú dávku a nemusel by som sa boriť s problémami, ako pokryť naše bežné mesačné výdavky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?