Zamestnávateľ - skutočne zodpovedné povolanie

Autor: Marián Šimkovič | 2.9.2016 o 12:00 | (upravené 2.9.2016 o 12:05) Karma článku: 3,89 | Prečítané:  289x

Zamestnávateľ a zamestnanec. Dva často nezmierené tábory bojujúce za svoje práva a výhody. Dôjde niekedy k zmiereniu?

Každý z nás sa aspoň raz v živote stretol s porekadlom: „Za málo muziky veľa peňazí.” To sa väčšinou hovorí o ľuďoch, ktorí by nedbali za mizerný výkon zobrať vysokú odmenu. A takých je v tejto krajine skutočne mnoho.

V živote sa však veľmi často stretávame aj s prekrútenou verziou tohto porekadla a to, že niekto by neváhal za skutočne dobre odvedenú prácu (mnoho muziky) vyplatiť mzdu, ktorá sa skôr javí ako priamy výsmech do očí zo strany zamestnávateľa.

ZAMESTNÁVATEĽ - TVORCA HODNÔT

V zamestnávateľských kruhoch sa veľa hovorí o podpore tvorcov hodnôt (zamestnávateľoch). Je nutné si však uvedomiť, že tak ako medzi zamestnancami, tak aj medzi zamestnávateľmi (tvorcami hodnôt) sa nájdu darebáci - ľudia, ktorí sú ochotní vynaložiť len minimum úsilia a pritom získať veľa. Áno, sme ľudia a teda sme takí. Neustále špekulujúci, no to nemusí bytostne znamenať, že budeme za každých okolností sebeckí.

Ak má spoločnosť podporovať tvorcov hodnôt, tak nech podporuje tých skutočných. Tvorcom hodnôt predsa nie je len zamestnávateľ, ale aj ľudia, ktorými sa obklopil a ktorým dal možnosť spolu s ním tieto hodnoty tvoriť. Tak kde sa vzal dôvod na to, aby sa k týmto záležitostiam niektorí zamestnávatelia stavali tak, ako sa stavajú?

Pes bude zrejme zakopaný v našej ľudskej podstate. Sme málo kritickí k sebe a viac, než je potrebné, k iným. Niektorí zamestnávatelia si uzurpovali právo na tvorenie hodnôt. Pritom si však neuvedomujú, že tvorenie hodnôt je kolektívna práca. Ak dal zamestnávateľ zamestnancovi možnosť pracovať a vytvárať hodnoty vo svojom pracovnom kolektíve, mal by si zároveň uvedomiť, že toto zamestnávateľovi neprináša len výhody hotového zamestnanca, ktorý spomínané hodnoty bude tvoriť, ale aj spoluzodpovednosť za jeho osobnostný rozvoj. Nielen zamestnanec, ale aj zamestnávateľ má svoje povinnosti, ku ktorým neodmysliteľne patrí pravidelné uhrádzanie platieb spojených so zdravotným a sociálnym zabezpečením, výška ktorých skutočne zodpovedá povahe práce.

„Schopný zamestnávateľ nefňuká a dokáže pracovať s tým, čo má...”

Schopný zamestnávateľ a zručný manažér by mal byť schopný pracovať s ľuďmi, ktorých si vybral do tímu. Toto je však tá zložitejšia cesta a mnohí zamestnávatelia sa jej stránia. Mať hotového človeka, na ktorého možno hodiť bremeno prípadného neúspechu je však jednoduchšie. Práca s kolektívom spôsobom: „Úspech je moja zásluha a neúspech je vaše zlyhanie,” sa nevypláca.

A preto... Byť zamestnávateľom môže byť skutočne každý, no nie každý sa s touto výzvou dokáže popasovať. Inými slovami povedané... Len málokto má na to, stať sa schopným zamestnávateľom. Ten, kto žalostne volá po tímovom duchu, určitej dávke sebadisciplíny, empatie a trpezlivosti, nech sa radšej tejto výzvy stráni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ilumináti, pedofília a ŠtB. Špinavý boj o Hrad sa rozbieha

Na Kisku pred voľbami vytiahli scientológiu, na Drahoša iluminátov. Hoaxy môžu pomôcť Zemanovi vyhrať.

KULTÚRA

O smrti speváčky The Cranberries špekulujú

Hity kapely sa po oznámení smutnej správy vrátili na vrchol hitparád.

ŠPORT

Mal Sagan bojovať o víťazstvo? Dilemu Bory rozhodla smola kolegu

Na úvod Tour Down Under skončil tretí.


Už ste čítali?