Nevďačná vďačnosť

Autor: Marián Šimkovič | 7.10.2016 o 12:00 | Karma článku: 1,70 | Prečítané:  205x

Viete, ako rozpoznáte skutočne vďačných ľudí od tých naoko vďačných? Tí prví viac konajú a menej hovoria...

V celej spoločnosti sa hovorí o tom, že slušní ľudia sú na pokraji vyhynutia, že ich je ako šafranu. V núdzi vraj spoznáme skutočného priateľa. Koľkým z nás sa táto životná pravda už potvrdila? Koľkí z nás takto zistili, že tých skutočných mnoho nemajú? Odpoveď na tieto otázky poznáme asi všetci. Ten, kto sa už aspoň raz ocitol v zložitej životnej situácii, si veľmi dobre uvedomuje, že tých pravých priateľov býva naozaj málo.

Ak ste sa niekedy zamýšľali nad týmto problémom, pravdepodobne ste už boli na druhom brehu a pomáhali ste topiacemu von z vody. Áno, aj som si viackrát v živote povedal, že len málokto bude ochotný urobiť pre mňa to, čo som ja ochotný urobiť pre iných. Aj mne trvalo dlho, kým som nekompromisnú realitu prijal a zžil sa s ňou. Na oplátku som nikdy nič nečakal, nie som oportunista. Nezvyknem robiť niečo za niečo. S pokorou očakávam, že sa mi to dobré časom vráti aspoň prostredníctvom medziľudských vzťahov. Vzťahy sa neriadia účtovnými zákonitosťami a preto tu žiadna priama úmera vo veciach príjmu a výdaja nejestvuje. A ak sa nič nevráti v akejkoľvek forme, tak očakávame, že príjmom bude aspoň obyčajné „ďakujem” alebo „vážim si to.”

Slová, vety a chvály (tých nikdy nie je dosť)

Ľudia zvyknú byť veľmi vďační. Nikdy nešetria slovami, chválospevmi a podobnými nezmyslami. Áno, sú to skutočné nezmysly. Hlavne vtedy, keď sa časom dozviete, že za ľúbivými prejavmi vďačnosti sa skrýva pokrivený charakter a neúprimnosť. Títo ľudia budú vaše meno skloňovať o to väčšmi, čím viac ste sa im snažili pomôcť. Akoby v okamihu zabudli na to, čo ste pre nich urobili. Ak sa vám nič také zatiaľ neprihodilo, buďte si istí, že to príde. Určite potom, ako si uvedomíte, že z podaného prsta sa stala drobná nehoda a prišli ste o celú ruku. V lepšom prípade si to uvedomíte a včas zakročíte. V tom prípade však buďte pripravení na to, že si to celé vypijete. Nevďačník si nikdy neprizná, že by bol nevďačným. Špeciálnym prípadom sú ľudia, ktorí jedno hovoria a druhé konajú. Najskôr vám poďakujú, no vzápätí sa k vám správajú ako k nepriateľovi. Akonáhle by ste proti tomuto správaniu vyslovili nejaký protest, bez milosti vás dobodajú ostrými slovami. Všetko prekrútia a z vás sa budú snažiť urobiť tých, ktorí robia niečo pre druhých len preto, aby to potom mohli vyhodiť na oči.

Nedajte sa zmiasť. Takíto ľudia sú v skutočnosti nevďačníkmi, ktorí zbytočne mrhajú slovami. Ich nevďačná vďačnosť dokonalo odhaľuje ich charakter. Skutočne vďační ľudia nikdy slovami neplytvajú. Za nich hovoria skutky a ich úcta k vám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?