Manažment (nie) pre každého

Autor: Marián Šimkovič | 21.11.2016 o 12:00 | Karma článku: 2,15 | Prečítané:  242x

Aj vy ste sa neraz zamýšľali nad tým, kto to všetko vlastne riadi a či to riadi dobre? Tak sa zamyslime ešte raz spolu...

Prešlo mnoho času, odkedy sme na Slovensku prvýkrát vyslovili slovo „manažment”. Bolo miestami celkom zábavné sledovať podaktorých najpovolanejších, ktorí toto slovo neochvejne skloňovali a pri tom sa tvárili, akoby objavili Ameriku (niečo, čo už všetci dávno poznali). Eufória z tohto novotvaru však bola úplne zbytočná... Toto slovo sme dávno predtým poznali. Manažment bolo predsa vedenie, či predsedníctvo.

Ako isto väčšina z nás vie, a niektorí tušia, toto slovo pochádza z Angličtiny a z etymologického hľadiska vychádza zo slova „manage”, čo by sme mohli preložiť ako riadiť, viesť, či spravovať. Veď nie nadarmo sa hovorí, že všetko, čo nemá pána, je k ničomu. Len veľmi ťažko môže fungovať niečo, čo nie je niekým organizované a riadené.

POVOLANIE ALEBO ŠMELINÁRSTVO?

Každá organizácia, podnik, či spoločenstvo potrebuje niečo alebo niekoho, kto bude usmerňovať jednotlivé kroky. Niet pochýb o tom, že bez tohto elementu nemôže niečo dlhodobejšie fungovať. Mnohí z nás sa v praxi stretli s tým, že vec akosi nefunguje, aj keď má pána. A sme pri tom paradoxe. Manažér je prítomný, no vyzerá to, akoby nebol. Kde sa stala chyba? Veď máme manažéra a pritom máme problémy...

Manažment, ako veľavážený odbor, sa študuje na vysokých školách. Skúšajúci študentov dusia pri každej skúške, nedajú im vydýchnuť. Mnohí z nich toto štúdium úspešne zavŕšia a potom príde poriadna facka. Facka v podobe zistenia, že pozíciu manažéra v drvivej väčšine slovenských podnikov zastávajú ľudia, ktorí sa na danú pozíciu vyšplhali po chrbtoch spolupracovníkov, prípadne tak, že známy poznal známeho. Pripúšťam, že ak je človek schopný, rozhodujúcim aspektom nemusí byť vysokoškolské vzdelanie. Takisto odporúčanie schopného človeka môže priniesť oveľa viac zrelšieho ovocia, než výber spomedzi nešikovných absolventov. Tŕňom v mojom oku sú však v tomto prípade manažéri, ktorí svoju odbornosť a znalosť skrývajú za nezmyslené direktívne rozhodnutia a aroganciu. Uznávam, že ak má niekto predpoklady byť dobrým vedúcim, podmienkou nemusí byť určitý stupeň vzdelania. Ak si však niekto myslí, že je správne, aby sa vedúcim stal človek bez potrebného vzdelania, ktorého navyše charakterizujú známky psychopatie, a jeho jediným hnacím motorom je túžba po moci, tak sa hlboko mýli. Ak dáte príležitosť takémuto človeku, môžete sa nechutne popáliť a dokonca riskovať všetko, čo ste dovtedy vybudovali. Môžete si byť istý, že tento človek pokazí akékoľvek vybudované vzťahy na pracovisku.

„Schopný manažér bude vždy aj dobrým podriadeným,no nie každý podriadený môže byť schopným manažérom”

Inými slovami povedané... „Z capa záhradníka neurobíš.”

Tlčie do stola alebo motivuje?

Asi len málokto by nerozoznal šéfa od lídra. Teraz si trošku zoberiem na pomoc ďalšie cudzie slovo „leader”. V Slovenčine sme si už zvykli na jeho tvar „líder”. Líder vedie, ide príkladom, motivuje, chápe, nevidí len to zlé a neprivlastňuje si výsledky práce, ktoré dosiahol celý tím. Čo robí šéf? Nič z toho, čo som vyššie spomenul. O rozdieloch medzi týmito dvoma elementmi netreba polemizovať. Stačí sa pozrieť na obrázok.

Zásady manažérstva sa dajú do určitej miery naučiť. Je to však ako s talentom. Ak to v sebe nemáte, radšej dajte ruky od toho preč.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?